Válasszon nyelvet

   +(36) 88 624 021 |    dekanititkarsag@mik.uni-pannon.hu |    8200 Veszprém, Egyetem utca 10. I. épület

Válasszon nyelvet

Tárgyfelelős: Dr. Bari Ferenc, egyetemi tanár


A tárgy rövid ismertetése
:

A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék azokat a legfontosabb klinikai képalkotó eljárásokat és technikákat, amelyek segítségével non-invazív módon képet lehet alkotni a test belső részeiről, szöveteiről és szerveiről. Ezek a vizsgálatok segítik az orvosokat a betegségek diagnosztizálásában, kezelésében és követésében. A következő képalkotó eljárások kerülnek tárgyalásra:

Röntgen: A röntgensugarak gerjesztése, a csontok és a tüdő állapotának vizsgálatának jelentősége. A digitális röntgen technológiával készült felvételek jellegzetességei, szubsztrakciós eljárások.

Ultrahang (ultrahangos vizsgálat): Az ultrahang hullámokat gerjesztése és detektálása, a Doppler elv alkalmazása, legfontosabb alkalmazási lehetőségek (pl hasi szervek vizsgálata) és korlátjai (pl. transzkraniális).

CT (számítógépes tomográfia): elve és gyakorlati megvalósítása . Számítógépes tomográfia, mérési módszerek és rendszerek, az algebrai és a Radon-transzformáción alapuló képrekonstrukció, számításigény csökkentése a backprojection elv alapján 

MRI (mágneses rezonancia képalkotás): fizikai háttere és a képrekonstrukció lépései (T1, T2 súlyozás), A funkcionális MRI elve (BOLD, neurovaszkuláris csatolás), kísérleti paradigmák jelentősége 

PET (pozitron emissziós tomográfia): A nukleáris medicina alapjai, a molekula jelölés elve és néhány megvalósítása

SPECT (egyfoton emissziós számítógépes tomográfia): A SPECT (az agy és szívizomzat vizsgálatára) és a PET vizsgálatok előnyeinek és hátrányainak összehasonlítása, a terápiás nukláris medicina távlatai .

Endoszkópia: a a belső szervek (a gyomor vagy vastagbél) közvetlen vizsgálata optikai eljárásokkal.

Optikai koherencia tomográfia, a biomikroszkópia elve és alkalmazása a szemészetben és az üreges rendszerek (nyelőcső, nagyerek, stb) vizsgálatában.

Az agy és a szív elektromos tulajdonságainak vizsgálatok noninvaziv bioelektromos képalkotó módszerekkel (EEG, EKG) , a megoldások elvi és gyakorlati korlátjai.


Javasolt irodalom:

1.      Kozmann György: Orvosi Méréselmélet, egyetemi jegyzet, Veszprém, 2013.

2.      Kak AC and Slaney M, Principles of Computerized Tomographic Imaging, SIAM 2001 (http://www.slaney.org/pct/index.html)

3.      Macowski, A: Medical Imaging Systems, Prentice-Hall, New Jersey 1983

4.      Gulrajani MR: Bioelectricity and Biomagnetism. J Wiley, New York, 1998.

5.      Rudy Y.: Noninvasive electrocardiographic imaging of arrhythmogenic substrates in humans. Circ Res. 2013 Mar 1;112(5):863-74.

6.      He B, Dai Y, Astolfi L, Babiloni F, Yuan H, Yang L.: eConnectome: A MATLAB toolbox for mapping and imaging of brain functional connectivity. J Neurosci Methods. 2011 Feb 15;195(2):261-9.

A tárgycsoport ajánlott külső tárgya

- Biostatisztika (SZTE, tárgyfelelős: Dr. Boda Krisztina)