Válasszon nyelvet

   +(36) 88 624 021 |    dekanititkarsag@mik.uni-pannon.hu |    8200 Veszprém, Egyetem utca 10. I. épület

Válasszon nyelvet

képaf konferencia résztvevők

A 15. KÉPAF Konferencia 2025. január 28. és 31. között került megrendezésre Hévízen.

A rendezvény célja a magyar képfeldolgozással, számítógépes látással és alakfelismeréssel foglalkozó hazai közösség legújabb kutatási eredményeinek bemutatása és a szakmai párbeszéd elősegítése volt. Ezek a szakterületek aktívan alkalmazzák a gépi tanulás és mesterséges intelligencia eszközeit, sőt, azok továbbfejlődéséhez is hozzájárulnak.

A konferencia programja gazdag és sokszínű volt: összesen 41 tudományos előadás hangzott el, emellett 5 technikai bemutató is helyet kapott, ahol a résztvevők gyakorlati alkalmazásokkal és innovatív megoldásokkal ismerkedhettek meg.

A rendezvény kiemelt eseményei közé tartoztak a meghívott előadók prezentációi:

*Matej Kristan – "HIDRA - a deep model for accurate storm surge flood prediction": Kristan professzor, a Ljubljanai Egyetem Mesterséges Intelligencia Tanszékének munkatársa, előadásában bemutatta a HIDRA nevű mély neurális hálózatot, amely kis számítási erőforrásokkal képes három nappal előre pontosan jelezni a tengerszint változásait. Ez a modell már a Szlovén Környezetvédelmi Ügynökség napi prognózisaiban is használatban van, és fontolgatják integrálását az európai előrejelző rendszer termékei közé.

*Giorgos Tolias – "Visual representation and similarity for instance-level retrieval": Tolias docens, a Prágai Cseh Műszaki Egyetem Vizuális Felismerés Csoportjának vezetője, előadásában az egyedi objektumok képi visszakeresésének kihívásairól beszélt. Kiemelte a globális és lokális reprezentációk szerepét, valamint bemutatott mély tanulási modelleket és új adatbázisokat a valós kihívások jobb megoldására.

*Juhász Zoltán – "Zenei ősnyelvek nyomainak kutatása mai népzenei kultúrákban öntanuló algoritmusokkal": Juhász Zoltán, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont munkatársa, előadásában a népzenei dallamok és a világ zenei kultúráinak számítógépes elemzésének módszereiről és kihívásairól beszélt. Bemutatta az általa kifejlesztett algoritmusokat (beleértve genetikai elemzéseket is) és azok alkalmazását a népzenei dallamok kapcsolatainak feldolgozásában.

A konferencián sor került a KÉPAF PhD díj átadására is, amelyet az elmúlt időszak legkiemelkedőbb doktori disszertációját író fiatal kutató vehette át, természetesen a dolgozat eredményei is bemutatásra kerültek.

Összességében a 15. KÉPAF Konferencia sikeresen járult hozzá a magyar képfeldolgozó és alakfelismerő közösség tudományos fejlődéséhez, valamint elősegítette a kutatók közötti együttműködést és tapasztalatcserét.

A konferencia szervezésével Czúni László (PE MIK) volt megbízva, míg szponzorként a Pannon Egyetem, az NJSZT és a Debreceni Egyetem támogatták.