2024. november 12-én, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság HUN-REN SZTAKI-ban rendezett konferenciáján a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar három munkatársa is kitüntetést kapott - írja az njszt.hu.
Kemény János-díjat kapott Dr. Orosz Ákos. A díjjal 2001 óta minden évben a Társaság azokat a 35 éven aluli fiatalokat ismeri el, akik az informatikához kötődően ígéretes tudományos eredményeket értek el, vagy figyelemreméltó informatikai alkotások létrehozói, illetve létrejöttének közreműködői.
Dr. Orosz Ákos a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar oktatója. 2023-ban szerzett PhD fokozatot, kutatásai középpontjában a műszaki rendszerek optimalizálása áll. Számos kutatásában olyan megoldásokat dolgozott ki, amelyek elősegítik a fenntartható ipari rendszerek tervezését. Eddigi pályafutása során több mint 60 tudományos publikációja jelent meg. Munkája során nagy hangsúlyt fektet a gyakorlati alkalmazhatóságra, így kutatásai nemcsak az elméleti, hanem az ipari környezetben is hasznosíthatók, különösen az energiahálózatok és hőcserélő rendszerek területén. Tudományos tevékenysége mellett aktív szerepet vállal az oktatásban is, fiatal kutatókat és informatikus diákokat mentorálva. Részt vállal az évente megrendezésre kerülő Bakonyi Bitfaragó Bajnokság szervezésében és feladatainak kidolgozásában, amely versenyen középiskolai diákok vesznek részt az ország számos területéről.
Tarján-emlékéremmel jutalmazták Dr. Czúni Lászlót. A Tarján Rezső emlékéremmel 1987 óta minden évben a Társaság azok tevékenységét ismeri el, akik az informatika oktatásában, az informatikához köthető tehetséggondozásban vagy az informatikai ismeretek széleskörű elterjesztése terén értek el kiemelkedő eredményeket.
Dr. Czúni László a Pannon Egyetem stratégiai dékánhelyettese, korábbi megbízott dékánja. 2003 óta szakmai vezetésével működik az egyetem Képfeldolgozás Kutatólaboratóriuma. A korábban az MTA SZTAKI (mai nevén: HUN-REN SZTAKI) kutatómérnökeként is dolgozó szakember a Neumann Társaság Képfeldolgozók és Alakfelismerők – azaz KÉPAF szakosztályának aktív vezetőségi tagja, a KÉPAF konferenciák szervezője. Közel félezer független hivatkozást kapó, 128 közleménye mellett munkásságához kapcsolódik példamutató utánpótlásnevelési tevékenysége is. Szakmai kutatásaiba tartozik a képfeldolgozás, alakfelismerés, számítógépes látás, vizuális információ kódolása, rendhagyó események detekciója és mozgáselemzés.
Kalmár-díjjal tüntették ki Dr. Bari Ferencet. Kalmár-díjat azok a tagok kaphatnak, akik a számítástudományban, illetve a számítástechnika alkalmazása területén értek el kimagasló eredményeket, a Társaság 1979 óta adományozza a díjat.
Dr. Bari Ferenc professzor sok éven át a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Fizikai és Informatikai Intézetének vezetője, az NJSZT Orvos-biológiai Szakosztályának vezetőségi tagja volt. Jelenleg a szakosztály tiszteletbeli elnöke. A műszaki és orvosi tudományok határterületén sok évtizedes, rendkívül eredményes és nemzetközi szinten is elismert kutatói munkája mellett rendkívül sokat tett az orvosi - egészségügyi informatika oktatása terén. Sok éven át fáradhatatlan szervezője volt a Kalmár László munkássága nyomán nagy hagyományokkal rendelkező Neumann Kollokviumoknak. Számos fiatal kutató indulását segítette, akik ma itthon és szerte a világban öregbítik a magyar tudomány hírnevét. Egy ciklusban az NJSZT alelnöke volt.
Kollégáinknak ezúton is gratulálunk!