A kutatási ösztöndíjjal a menedzsment témakörben készített kiemelkedő színvonalú munkákat ismerik el, Baumgartner János az „Üzleti folyamatok strukturális vizsgálata és több szempontú optimalizálása P-gráf módszertan alkalmazásával” című pályázatával részesült a Manager Képzés Alapítvány és a Magyar Innovációs Szövetség díjában.
„Minden szervezet és vállalat számára alapvető fontosságú üzleti folyamatainak felügyelete, karbantartása és a felmerülő piaci igényekhez való igazítása, hiszen versenyképességük csak így őrizhető meg. Számos paraméter határozza meg egy üzleti folyamat minőségét, így például azok költsége, megbízhatósága, vagy éppen az az időtartam, mialatt annak realizációja végbemegy. A sok-sok szempont azonban komoly kihívás elé állítja a döntéshozókat és menedzsereket, hiszen olyan megoldást kell választaniuk, amely garantálja szervezetük sikerességét, és egyúttal alkalmas alapot ad a jövőbeli fejlődésre is. Az üzleti folyamatok komplexitásának növekedésével rohamosan nő a lehetséges szcenáriók és jó döntések száma, azonban a különféle folyamatok egymásra gyakorolt hatását és a meghozott döntés eredményének következményét egyre kevésbé lehet manuálisan megbecsülni, pontosan kiszámítani pedig csak komoly matematikai ismeretek birtokában lehetséges.
Jelen dolgozat célja egy olyan új módszertan bemutatása, amely üzleti folyamatok több, különböző szempontú vizsgálatát és optimalizálását teszi lehetővé kibővítve a Business Process Modeling Notation (BPMN) által nyújtott lehetőségeket.
Elsőként Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara és az IBM Magyarországi Kft. közös együttműködésének eredményeképpen egy humánerőforrás-menedzsment feladat megoldására került sor, ahol a közreműködők célja a „Smarter City – Intelligens Városok” című projekt keretében olyan optimális feladatkiosztás megvalósítása volt, amely állampolgári bejelentések minél gyorsabb és az önkormányzat szempontjából minél költségkímélőbb megoldást tesz lehetővé. Ehhez kapcsolódóan egy számítógépes szoftvercsomag is kidolgozásra került, mellyel támogatható az üzleti folyamatokon alapuló erőforrás-tervezés.
Egy másik esettanulmány vizsgálatakor a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. ellátási láncának egy részkomponensét veszi górcső alá a munka, és mutatja be az eredményeket. Itt is üzleti folyamat leírásból kiindulva kerülnek meghatározásra a költség és megbízhatóság szempontjait figyelembe vevő megoldások.
Összességében elmondható, hogy jelen dolgozat egy újszerű üzleti folyamat alapú általános optimalizálási módszert mutat be, amely lehetőséget teremt a költség, az idő és a megbízhatóság figyelembevételére komplex folyamatok vizsgálatakor úgy, hogy az optimalizálás során a felépített módszertan elrejti a felhasználó elől azon matematikai apparátust, amelyek használata megkerülhetetlen az optimalizálás során. Ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy mély matematikai háttérismeret nélkül, gazdasági szempontokat szem előtt tartva meghatározhatóak legyenek a célnak megfelelő legjobb megoldások”, olvasható a pályamunka tartalmi összefoglalójában.
A pályázatok elbírálási szempontjai között nagy hangsúlyt kapott a gyakorlati megvalósíthatóság, az innovációval való kapcsolat, de még a szerkezeti felépítés is.
A Harsányi István-díjjal a menedzsment témakörben készített kiemelkedő színvonalú diplomatervek, PhD-disszertációk, illetve tudományos diákköri munkák készítőit ismerik el.
Ezúton is gratulálunk az elismeréshez!