Vezető: Dr. Fogarassyné dr. Vathy Ágnes, habilitált egyetemi docens

E-mail: vathy.agnes@mik.uni-pannon.hu

Az egészségügyi ellátórendszer operatív működésének része az ellátási adatok elektronikus rögzítése. Az legjelentősebb adatforrások (kórházinformációs rendszerek; háziorvosi információs rendszerek; regiszterek; patikai rendszerek; országos egészségügyi finanszírozási adatbázis) populációszintű információkat tárolnak egy-egy betegségre, illetve a teljes népesség ellátására vonatkozóan. Az adatbázisokban rejlő információk azonban gyakorta kiaknázatlanok, felhasználásuk általában az adatok retrospektív, illetve prospektív gyűjtésére, azok operatív betegellátási folyamatokban történő felhasználásra, valamint néhány alapvető statisztikai elemzés készítésére korlátozódik.

A kutató-fejlesztő központ működésének célja olyan egészségügyi elemzések készítése, optimalizált megoldások kidolgozása, valamint egészségügyi informatikai rendszerek fejlesztése, melyek az egészségügyi adatvagyon kiaknázásán alapulnak. Az adatokban megbúvó ismeretek feltárásához az informatika legdinamikusabban fejlődő tudományága, a mesterséges intelligencia, az adattudomány és az operációkutatás által biztosított eszközkészletet használjuk.

A kutatások során számos olyan szakterületspecifikus módszert és algoritmust dolgozunk ki, melyek az egészségügyre adaptált hatékony információfeltárást és optimalizálást valósítanak meg. Az alkalmazott adatbányászati, hálózatelemzési, folyamatbányászati, statisztikai, gépi tanulási, mélytanulási algoritmusok, illetve a kapcsolódó vizualizációs technikák hatékonyan segítik az orvosokat és a kutatókat, hogy a betegekre, az ellátásra és a betegségekre jellemző összefüggéseket és mintázatokat feltárják, valamint hipotéziseket igazoljanak, vagy cáfoljanak. Továbbá, a betegellátás, és tágabb értelemben az egészségügyi ellátás is, számos ponton kínál optimalizálási lehetőséget akkor, ha azt formális módszerekkel vizsgáljuk. Így matematikailag precízen felírt egész, vegyes-egész modellekkel vizsgálva az egészségügy folyamatait azonosíthatóvá válnak az optimális forgatókönyvek és a rendszer szűk keresztmetszetei, amelyek számos területen nyújtanak lehetőséget javító lépések alkalmazására.

Az egészségügyi tudományos kutatások fontos alappillére a szakterületi szakértő (orvos, kutató orvos) és az informatikai szakértő (adattudós) folyamatos együttműködése. Kutatásaink során szorosan együttműködünk a kutatási irányok szakterületi szakértőivel, akik fontos szerepet töltenek be a kutatási irányok meghatározásában, az eredmények validálásában és felhasználási területek kijelölésében.

K+F tevékenység:

• egészségügyi adatvagyon adatbányászati elemzése
  • szakterületspecifikus adatalapú gépi tanuló módszerek fejlesztése az egészségügyi adatvagyon kiaknázására
  • személyre szabott egészségügyi ellátás informatikai támogatása
  • intelligens orvosi döntéstámogató rendszerek fejlesztése

Kiemelt alkalmazási és kutatási területek:

• alapvető statisztikai elemzések készítése (populáció-szintű statisztikai mutatók számítása, incidenciaelemzések, várakozási és betegellátási ellátási idők elemzése, …)
    • egészségügyi ellátási folyamatok retrospektív jellegű feltárása:
    • jellemző ellátási mintázatok feltárása,
    • ellátási devianciák azonosítása, protokollkövetés minősítése
  • egészségügyi ellátási folyamatok optimalizálása:
    • az ellátás szűk keresztmetszeteinek azonosítása,