A Villamosmérnöki és Információs Rendszerek Tanszék 2023.05.17. (szerda) 14 órakor tanszéki szemináriumot tart „A nanomedicináról röviden - lehetőségek és korlátok” címmel. Előadó: Prof. Bari Ferenc, Ph.D., D.Sc.

A szeminárium helye: Pannon Egyetem, I épület, II. emelet, 214. terem

Az előadás témája:

„Az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb figyelem fordult a szabályozható gyógyszer-hatóanyagleadás felé. Ezen eljárás lényege a biológiailag hatékony molekulák célba juttatása és felszabadítása egy adott célszervben/szövetben úgy, hogy az a transzport során ne inaktiválódjon és csak lokális, ugyanakkor ott maximális hatást fejtsen ki. A nanomedicina lehetőséget teremt a hatóanyagok szabályozott, célzott és szükség esetén elnyújtott bejuttatására biokompatibilis, biológiailag lebomló hordozók segítségével. A nanomedicina alkalmazásának lehetősége az számos betegség- tumorok, stroke stb. terápiájában is felmerült. A nanopartikulumok 1-1000 nm mérettartományba tartozó hordozó részecskék, melyek segítségével a hatóanyagok szelektíven egy adott célszövetbe juttathatók, megnyújtható expozíciós idejük, átjutásuk biológiai membránokon és az egyéb barriereken fokozható. A nanopartikulumokból a hatóanyag-felszabadulás szabályozható. A hatóanyagleadás kezdeményezhető szervezeten belüli (pl. pH-változás, redoxi reakciók, specifikus biomolekulák vagy enzimek jelenléte), vagy kívüli (pl. hőmérséklet, elektromágneses sugárzás, ultrahang) biokémiai vagy biofizikai változásokkal, amelyek a beteg területre jellemzőek vagy arra fókuszálnak. Az első ilyen gyógyszerek a felszabadulás (így közvetve a lebontás, kiválasztás) kinetikájának szabályozásán keresztül növelték hatékonyságukat. A további fejlesztések egyre inkább a biológiai környezet változásaira (lokális hőmérséklet, pH, ozmotikus nyomás stb.) érzékenyen reagáló hordozókra koncentrálnak. Emellett külső stimulusokkal (melegítés, megvilágítás, ultrahang, elektromos impulzusok) is elő lehet segíteni a hatóanyag koncentrációjának lokális emelkedését. Kutatócsoportunk a stroke következtésben kialakuló neurológiai károsodások mérséklésére a szöveti pH változásával összefüggő hatóanyag aktivációt dolgozott ki. Jelenleg infravörös fénnyel aktiválható rendszer fejlesztésén dolgozunk. Az előadásban ezen összetett munka legfontosabb eredményeit és buktatóit szeretném összegezni.”

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!