Gratulálunk Markó László professzor emeritusnak

marklaszlo

A Pannon Egyetem központi tanévnyitó ünnepségén több elismerést adtak át a város és az egyetem életéhez aktívan hozzájárulók részére, Markó László Volkra Ottó-díjat, Németh Zoltán pedig Pro Meritis-díjat vehetett át.

Markó László a Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán szerzett oklevelet, 1951-ben került Veszprémbe, ahol a Magyar Ásványolaj- és Földgázkísérleti Intézetben folytatott kutatásokat a hidroformilezés területén. Tanszékvezető egyetemi docensként került a Veszprémi Vegyipari Egyetem szerves kémiai tanszékének élére, emellett az akadémia által alapítandó petrolkémiai kutatócsoport vezetését is rábízták. A tanszék irányítása mellett konferenciákon vett részt, előadásokat tartott, publikált, 1968-ban egyetemi tanár lett, ezt követően hosszabb-rövidebb ideig vendégprofesszorként oktatott többek között az USA-ban és Franciaországban is. Több éven át töltötte be a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Kémiai Kutatóintézetének igazgatói, valamint az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnöki pozícióját, 1996–2002-ig az MTA Veszprémi Területi Bizottságának elnöke volt. Veszprém Megyei Jogú Város Közgyűlése kiemelkedő munkája elismeréseként Markó László részére Volkra Ottó-díjat adományozott.