Projekt adatai
Azonosító: VKSZ_12-2013-0012 |
Cím: Világszínvonalú Intelligens és Inkluzív Egészségügyi információs és Döntéstámogató Keretrendszer (Analitic Healthcare Quality User Information) kutatása |
Projektmenedzser: Ferenczik Brigitta |
Szakmai vezető: Budai Imre |
Konzorciumi partnerek: GE Hungary Kft., Szegedi Tudományegyetem, Országos Onkológiai Intézet |
Projekt kezdete: 2014.01.02. |
Projekt vége: 2017.12.31. |
Támogatást kezelő: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal |
A Pannon Egyetem 2014-ben kezdett újabb egészségügyi informatikai kutatásba a „Világszínvonalú Intelligens és Inkluzív Egészségügyi információs és Döntéstámogató Keretrendszer (Analitic Healthcare Quality User Information) kutatása” című, VKSZ_12-1-2013-0012pályázat keretében, a GE Hungary Kft. (HealthCare), a Szegedi Tudományegyetem, az Országos Onkológiai Intézet, valamint a Pannon Egyetem által alakított konzorcium tagjaként.
A pályázat második részprojektjének keretében, kutatásaink kiterjedtek az alábbi témakörökre:
-
Felhasználói felületekkel kapcsolatos igények összegyűjtése, egységesítési technológiák kutatása
-
Új adattárolási logikák, adatbázis kezelés kutatása, valamint adatbányászati módszerek kutatása
-
Egészségügyben alkalmazható foglalásmenedzseléshez kapcsolódó kutatások
Felhasználói felületekkel kapcsolatos kutatások
Első körben felmértük a képi és nem képi adatok megjelenítésével kapcsolatos igényeket, fizikai-, technológiai- és jogi korlátokat, valamint a meglévő és várható igényeket, elvárásokat és lehetőségeket.
Ezeken alapulva a továbbiakban:
-
Vizsgáltuk a nagyméretű, orvosi képek továbbításának lehetőségét mobil eszközökre, figyelembe véve a korlátos hálózati- és végponti erőforrásokat – különös tekintettel a többdimenziós (tipikusan CT/MR) képek torzításmentes és gyors generálására és megjelenítésére, valamint az interakciót biztosító vezérlőjelek megbízható továbbítására.
-
Vizsgáltuk a mobil eszközök különböző technológiájú kijelzőinek technológiai megfelelőségét az orvosi képek megfelelő minőségű megjelenítésére, mind objektív, műszeres, mind szubjektív, összehasonlító jellegű vizsgálatokkal.
Adattárolás, adatbázis kezelés, adatbányászat
Két nagy témakörben végeztünk kutatásokat:
-
Új, hibrid adatbázis rendszer megtervezése és prototípus megvalósítása
-
Adatbányászat technológiák alkalmazhatósága, anonim egészségügyi finanszírozási adatokon.
Új adatbázis rendszer
Olyan technikai megoldást kerestünk, amely eltérő jellemzőkkel bíró adattípusok tárolására és visszakeresésére kínál, a homogén rendszereknél optimálisabb megoldást. Az általunk kifejlesztett módszer alkalmas arra is, hogy több, egymástól eltérő technológiájú és adatstruktúrájú rendszerekből egységes interfészen biztosítson adatokat a kérő fél számára.
A kialakított megoldással kapcsolatban nemzetközi publikációs tevékenységünk keretében az alábbi cikkben foglaltuk össze eredményeinket:
Adatbányászat
Két nagy témakörben végzünk kutatásokat.
Egyik az egészségügyi adatokra épülő adattárház és hozzá kapcsolódó speciális kliens megoldás megvalósítási lehetőségeinek vizsgálata, prototípus fejlesztése. Ennek keretében orvosszakmai szempontokra (pl. CT/MR/PET-CT vizsgálatokra) fókuszáló adattárházak kialakítását végeztük el, valamint a hozzá kapcsolódó, orvosok számára is könnyen használható és az eredmények grafikus megjelenítésére is alkalmas kliens prototípust fejlesztünk.
A másik témakör az orvosszakmai feltételezések igazolási lehetőségeinek kutatása anonim finanszírozási adatbázis segítségével. Ennek keretében egyrészt vizsgáljuk a különböző típusú daganatos megbetegedések és azok magyarországi kezelésének jellemzőit, területi- és időbeni eltéréseit. Másrészt kutatásokat végzünk a kemoterápiás ellátások kardiológiai szövődményére vonatkozóan, mellyel kapcsolatban sikeres a nemzetközi publikációs tevékenységünk:
Foglalásmenedzselés
Kutatási tevékenységünk célja, olyan, az egészségügyben alkalmazható időpont-foglalási módszerek felkutatása, elemzése és tesztelése, amellyel több szempontból is optimálisabb betegellátás lenne biztosítható:
-
A daganatgyanús betegek kivizsgálása során minél gyorsabban, és minél kevesebb megjelenéssel kelljen egy páciensnek számolnia, kényelmesebb és kevesebb stresszhelyzetet jelentő folyamatot biztosítva számára
-
A nagy értékű vizsgálatokhoz (CT/MR/PET-CT) szükséges berendezéseknél biztosítani az optimális kihasználtság megközelítése
-
Nagy értékű képalkotó berendezések üzemeltetési költségeinek és meghibásodások miatti kiesésének minimalizálása.
A kutatási és fejlesztési tevékenység eredményeképpen több prototípus szoftver is megvalósításra került, módszertanok kerültek kidolgozásra. A szakmai munka eredményeit hazai és nemzetközi konferenciákon mutatták be a szakmai megvalósító és kutató kollégáink.
Kiemelten büszkék vagyunk a projektben részt vevő hallgatóinkra, akik szorgalmukkal jelentősen hozzájárultak sikereinkhez!