IBM Szoftver Technikai Kutató Központ

Vezető: Dr. Bertók Botond, egyetemi docens (e-mail: bertok@dcs.uni-pannon.hu)

2010. decemberében az IBM kutatóközpontot alapított a Műszaki Informatikai karon. A központ révén az kar hozzáférést kapott az IBM szoftver portfoliójához és számítási kapacitásaihoz, az IBM pedig a kar matematikai modellezésben és optimalizálásban jártas kutatóihoz. Az együttműködés kiemelt területei az optimalizálás és az úgynevezett felhő (angol nevén cloud) alapú számítási architektúrák vizsgálata.

Optimalizálást IBM ILOG szoftverekkel és a karon kidolgozott matematikai modellek felhasználásával végezzük. Az optimalizálás alkalmazási területe a gyártási-, a logisztikai- és az üzleti folyamatok széles körét felöleli.

A felhő architektúrák olyan számítógépes rendszerek, ahol az informatikai szolgáltatásokat elosztott erőforrások adják. Erőforrás lehet a számítási kapacitás, tárhely, és a szoftverek is. Mindezen erőforrások előfizetéses alapon is elérhetőek, ha a felhasználók nem kívánják maguk megvásárolni, licencelni és üzemeltetni.

Mind az optimalizálás, mind a felhő alapú megoldások alapvető építőkövei az intelligens városok fejlesztésének. Az IBM magyarországi intelligens város projektjeihez is karunk biztosítja a modellezési ismereteket.

K+F tevékenység:

• Optimalizálási modellek kidolgozása IBM ILOG környezetben

• Módszertan kidolgozása felhő architektúrájú informatikai rendszerek bevezetésének hatáselemzésére

Kiemelt alkalmazási területek:

• üzleti folyamat tervezés és optimalizálás

• munkafolyamat modellezése, optimalizálása és informatikai támogatása

• felhő alapú informatikai rendszerek bevezetésének tervezése és hatáselemzése

• intelligens városok kialakításának támogatása

Legfontosabb ipari partnereink:

• IBM Magyarország