ProSeniis: otthoni távmonitorozó és felügyeleti rendszer kifejlesztése

proseiinisA projekt célja, hogy orvosi tudás beépítésével személyre szabott, integrált rendszert fejlesszen ki elsődlegesen az idegrendszeri betegségekben (pl. agyvérzés, Alzheimer-kór, Parkinson-kór, demencia) szenvedő idős emberek otthoni monitorozására és ápolásának támogatására.

A kifejlesztett rendszer flexibilis, bármilyen mérő- vagy megfigyelő eszköz integrációjára képes, lényegében egy moduláris mérőrendszer és egy orvosi döntéstámogató rendszer kombinációja. A Pannon Egyetem hozzájárilása a projekt eredményeihez a mérőrendszerbe épített új méréstechnikai módszerek kidolgozása (műszerfejlesztés és jelfeldolgozási alapkutatás), valamint a döntéstámogató rendszerbe épített, a fenti célcsoportokra vonatkozó orvosi intelligencia megvalósítása volt, ez utóbbi adja a rendszer intelligens jellegét.

A Pannon Egyetem által elért eredmények

• új eljárások kidolgozása és megvalósítása a telemedicinális EKG felvételére és kiértékelésére, a mozgásmennyiség mérésére, az időszaki lépésszám meghatározására, a mozgási mintázatok jellemzésére, személyes étrendi naplózásra és értékelésre
  • kidolgoztunk számos olyan, személyre, illetve betegségtípusra szabható életmód-támogatási mintát, melyekkel az otthoni monitorozási folyamat hatékonyan segíthető
  • az eredményeket mintegy 20 folyóirat- illetve konferencia-cikkben publikáltuk, illetve a konzorciumi partnerekkel közösen 2 európai szabadalmat jelentettünk be
  • A ProSeniis projekt utolsó évében a prototípus-rendszert 30 páciens bevonásával teszteltük. Ennek során a fő cél a telemedicinális mérések és az orvosi intelligencia validálása, illetve a kidolgozott eljárások befogadhatóságának elemzése volt.

A rendszert bemutató kisfilm megtekinthető: http://www.youtube.com/embed/4CCSvBlwa70

Futamidő: 2008-2011.

Felelős: Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központ

Projekt-partnerek: GE Healthcare (koordinátor), Pannon Egyetem (EIKFK), Szegedi Tudományegyetem, Budapesti Műszaki Főiskola, Mednet 2000 Kft, Meditech Kft.

Projekt-honlap: www.proseniis.hu