Tárgyfelelős: Dr. Fogarassyné dr. Vathy Ágnes egyetemi docens

A tárgy a következő tárgyak ismeretét tételezi fel, azokra épít:

Tematika

Az alábbi témakörökkel kapcsolatos ismereteket sajátítják el egyéni képzési tervüket és érdeklődésüket is figyelembe véve a hallgatók:

T1. Alap és haladó osztályozó algoritmusok

• osztályozási problémák megoldási módszerei (pl. döntési fa alapú módszerek, Bayes osztályozás, k-nn osztályozó, lineáris diszkriminancia analízis, bináris és multinominális logisztikus regresszió, Support Vector Machines, a kernel trükk, Maximal Margin Classifier, Support Vector Classifier)
  • embedded osztályozási módszerek (bagging, boosting, stacking)

T2. Alap és haladó regressziós algoritmusok

• regressziós technikák (pl. lineáris regresszió, nemlineáris regresszió, Ridge, Lasso, Elastic Net, orthogonal regression, Decision Tree Regressor, k-nn regresszor)

T3. Kiértékelés

• osztályozási módszerek pontosságának mérése
  • regressziós modellek kiértékelése
  • modellek összehasonlítása
  • a modellek validálása: túlillesztés, validálási technikák

T4: Kis és nagy adathalmazok problémája

• a dimenzionalitás átka
  • előrejelző változók fontosságának mérése
  • jellemzőszelekciós módszerek, a szelekciós bias
  • hiperparaméter-hangolás

Az értékelés egy, a fenti témakörökhöz kapcsolódó egyéni projekt feladat kidolgozása alapján történik.

Irodalom:

1.      Max Kuhn, Kjell Johnson: Applied Predictive Modelling, Springer (2013), p. 615

2.      Gareth James, Daniela Witten, Trevor Hastie, Robert Tibshirani: An Introduction to Statistical Learning, Springer (2017), p. 440

3.      Field Cady: The Data Science Handbook, Wiley (2017), Chapter 8.