Tárgyfelelős: Bertók Botond, egyetemi docens (bertok.botond@mik.uni-pannon.hu)

Tematika:

1. Halmazok, mátrixok, gráfok és hálózatok reprezentációi programozás nyelveken
  2. Gráf algoritmusok implementációi programozási nyelveken
  3. Matematikai programozási feladatok megadása modellező környezetekben
  4. Matematikai programozási feladatok megadása programozási nyelveken
  5. Korlátozás és szétválasztás algoritmus megvalósítása programozási nyelveken
  6. Korlátozás és szétválasztás algoritmus párhuzamos implementációi
  7. Bizonytalan paraméterek melletti optimalizálás párhuzamosítási lehetőségei
  8. Visszalépéses algoritmus megvalósítása programozási nyelveken
  9. Publikációs adatbázisok használata
  10. Vektorgrafikus szoftverek
  11. Kiadványszerkesztő szoftverek

Irodalom:

Christos H. Papadimitriou, Kenneth Steiglitz, Combinatorial Optimization: Algorithms and Complexity, Dover Publications, 1998.

Istvan Maros and Mohammad Haroon Khaliq, Advances in design and implementation of optimization software, European Journal of Operational Research, 2002, vol. 140, issue 2, pages 322-337.

David de la Nuez, Robin Lougee-Heimer, CLP User Guide, IBM, 2004

Richard Gerber, Aart J. C. Bik, Kevin Smith, Xinmin Tian The Software Optimization Cookbook: High Performance Recipes for IA-32 Platforms, 2nd Edition, Intel Press, 2005

Optimization and Decision Support Design Guide: Using IBM Ilog Optimization Decision Manager, IBM Redbooks, 2012.

GAMS: The Solver Manuals, Gams Development Corporation, 2013

Kenneth R. Baker, Optimization Modeling with Spreadsheets 3rd Edition, Wiley, 2015.

A tárgycsoport ajánlott külső tárgyai

- Alkalmazott optimalizálás és játékelmélet (BME Informatikai Tudományok DI, tárgyfelelős: Dr. Cinkler Tibor)
- Optimalizálás felsőfokon (SZTE Informatikai DI, tárgyfelelős: Dr. G.-Tóth Boglárka)
- Pakolási algoritmusok (SZTE Informatikai DI, tárgyfelelős: Dr. Balogh János, Dr. Békési József)