Tárgyfelelős: Dósa György, MTA doktora (dosa.gyorgy@mik.uni-pannon.hu)

A tárgy az alábbi tárgy ismeretét tételezi fel, arra épít:

Lineáris és nemlineáris programozás

Tematika:

Egészértékű programozás, a feladat formalizálása, relaxált feladat, egészértékű feladatok és modellek, megoldási módszerek, korlátozás és szétválasztás alapú algoritmusok.

Hálózati programozás: hálózati modellek, hálózati folyam probléma és változatai mint egészértékű programozási feladatok.

Egészértékű és vegyes egész értékű programozási feladatok és modellszintű leírásuk.

Vágósíkos módszerek egész- és vegyes-egész értékű programozási feladatok megoldására.

Heurisztikák alkalmazása egészértékű feladatok megoldására (becslések, genetikus algoritmus, tabu keresés, szimulált hűtés).

Utazóügynök probléma. Heurisztikák utazó ügynök probléma megoldására.

Hozzárendelési feladat és változatai. A Magyar-módszer és változatai. Mohó segédalgoritmusok

Halmazlefedési probléma: matematikai modellek és heurisztikák.

Ütemezési feladatok.

Ládapakolási feladatok (egy és többdimenziós változatok).

Esettanulmányok (nagyméretű) egészértékű feladatokra, és azok megoldására.

Irodalom:

Nemhauser, G. L. and L. A. Wolsey, Integer and Combinatorial Optimization, John Wiley & Sons, New York, 1988.

Schrijver, A., Theory of Linear and Integer Programming, John Wiley & Sons, New York, 1986.

Rockafellar, R. T., Network Flows and Monotropic Optimization, John Wiley & Sons, New York, 1984.

Papadimitriou C. H. and K. Steiglitz, Combinatorial Optimization: Algorithms and Complexity, Prentice-Hall Inc., New Jersey, 1982.

Winston, W.L.: Operations Research : Applications and Algorithms.:, Duxbury Press, 2004

A tárgycsoport ajánlott külső tárgyai

- Alkalmazott optimalizálás és játékelmélet (BME Informatikai Tudományok DI, tárgyfelelős: Dr. Cinkler Tibor)
- Optimalizálás felsőfokon (SZTE Informatikai DI, tárgyfelelős: Dr. G.-Tóth Boglárka)